General

Orzechy brazylijskie mają pozytywny wpływ na zdrowie mężczyzn

Orzechy brazylijskie są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki i stres oksydacyjny, zmniejszając ryzyko chorób przewlekłych. Są także dobrym źródłem selenu – 1 uncja zapewnia ponad 100% zalecanego dziennego spożycia.

Olbrzymia Bertholletia wyróżnia się z drzew deszczowych Amazonii, które wytwarzają torebkę owocową o wysokości do 50 metrów, która zawiera nasiona. Są one zjadane przez gryzonie agouti, które rozgryzają torebkę, aby uzyskać dostęp do nasion znajdujących się w środku.

Niska zawartość kalorii

Orzechy brazylijskie są niskokaloryczne i zawierają zaledwie 14,5 g białka, 0,1 g węglowodanów i 63,7 g tłuszczu (1,3 g SFA, 27,3 g MUFA i 24 g PUFA) w jednej porcji. Mają także naturalnie niską zawartość sodu, chociaż większość orzechów dostępnych na rynku jest solona, dlatego należy ich unikać, jeśli stosujesz dietę niskosodową.

Orzechy brazylijskie są bogate w magnez, który jest ważny dla zdrowia kości. Są także dobrym źródłem serotoniny, która może pomóc złagodzić objawy depresji i lęku. Kamagralek może również zwiększać poziom serotoniny u mężczyzn, co może poprawić popęd seksualny i sprawność seksualną.

Selen jest niezbędnym minerałem śladowym, a jeden orzech brazylijski zawiera 96 mikrogramów selenu. To więcej niż dzienna dawka zalecana dla dorosłych, twierdzi zarejestrowana dietetyczka Sarah Skovran.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nutrients” w 2019 roku wykazało, że dodanie orzechów brazylijskich do regularnej diety może zwiększyć poziom selenu i pomóc osobom z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Uczestnicy badania jedli jedną porcję orzechów brazylijskich dziennie przez sześć miesięcy, w wyniku czego poprawiła się ich funkcja poznawcza.

Wysoka zawartość selenu

Śladowy minerał selen działa jako przeciwutleniacz w organizmie. Pomaga rozkładać nadtlenki, które mogą uszkadzać komórki i powodować śmierć komórek. Pomaga także zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i wspomaga pracę tarczycy.

Wiele produktów roślinnych jest dobrym źródłem selenu, w tym orzechy brazylijskie. Jednak zawartość selenu w tych produktach może się różnić w zależności od gleby, na której są uprawiane. Deszcz, parowanie i pestycydy mogą wpływać na poziom selenu w glebie. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego są na ogół bogatsze w selen niż pokarmy roślinne. Dotyczy to drobiu, ryb, podrobów i orzechów brazylijskich. Jednakże spożycie pokarmów bogatych w białko jest często zmniejszone u osób cierpiących na choroby przewlekłe, zwłaszcza niewydolność nerek i schyłkową chorobę nerek. Może to prowadzić do niedoboru selenu.

Jedno z badań wykazało, że gdy pacjenci z wysokim cholesterolem otrzymywali sproszkowane orzechy brazylijskie zawierające 227,5 mikrogramów selenu dziennie, ich cholesterol całkowity i cholesterol nie-HDL (lub „zły”) spadł. Uczestnicy otrzymali także spersonalizowane wytyczne dietetyczne zawierające zalecenia żywieniowe.

Zalecana dzienna porcja (RDA) dla dorosłych w wieku 19 lat i starszych wynosi 55 mikrogramów selenu dziennie, podczas gdy kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują odpowiednio 60 i 70 mikrogramów. Ważne jest jednak, aby nie przekraczać UL (tolerowanego górnego poziomu spożycia), który wynosi 400 mikrogramów selenu dziennie. Nadmierne spożycie selenu może powodować zatrucie w postaci kwasu selenowego, który jest trującym związkiem, który może zabić.

Wysoka zawartość białka

Orzechy brazylijskie są jednym z najlepszych źródeł selenu w diecie. Jedna uncja dostarcza ponad 175% zalecanej dziennej wartości tego niezbędnego minerału śladowego. kamagra 100 pomaga zwiększyć produkcję testosteronu i nasienia oraz może zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

Garść orzechów brazylijskich dostarcza zdrowych tłuszczów, białka, witamin i minerałów. Dostarczają także organizmowi dodające energii serotoniny, która może pomóc w walce z depresją. Ponadto orzechy brazylijskie są bogate w aminokwas argininę, o której mówi się, że wspomaga zdrowe libido i erekcję.

Ponieważ można je łatwo znaleźć w większości sklepów spożywczych, można je regularnie włączać jako zdrową przekąskę lub dodawać do przepisów. Spróbuj dodać je do mieszanek szlakowych, batoników granola lub deserów, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk białka. Możesz także przygotować bezmleczne mleko z orzechów brazylijskich, mieszając mleko kokosowe, ekstrakt waniliowy i orzechy brazylijskie.

Orzechy brazylijskie łatwo rozpoznać w torebce z mieszanką orzechów, ponieważ zazwyczaj są największe. Staraj się wybierać nieprażone, niesolone odmiany, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego wszechstronnego składnika odżywczego.

Niskotłuszczowy

Orzechy brazylijskie zawierają dużo białka, niacyny, witaminy B6, błonnika i wielu innych składników odżywczych, ale największą zaletą tej przekąski jest jej niebotycznie wysoka zawartość selenu. Według zarejestrowanej dietetyczki Sarah Skovran wystarczy jeden orzech, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten minerał.

Selen jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki, które mogą powodować stres oksydacyjny i stany zapalne w organizmie. Zmniejsza to ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca, i może poprawić nastrój poprzez zmniejszenie reakcji zapalnej, mówi Skovran.

Ostry stan zapalny to próba samoleczenia organizmu po urazie lub infekcji, ale utrzymujący się stan zapalny o niskim nasileniu może wynikać ze złej diety i nawyków związanych ze stylem życia. Przeciwzapalne składniki odżywcze znajdujące się w orzechach brazylijskich pomagają zapobiegać rozwojowi płytek w tętnicach, co może prowadzić do miażdżycy i udarów mózgu.

Garść orzechów brazylijskich dostarcza odpowiednią ilość magnezu, który jest ważny dla zdrowia kości. Zawierają także wapń, który pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Orzechy brazylijskie są bogate w inne przeciwutleniające związki roślinne, w tym kwercetynę i kwas elagowy. Te fitochemikalia zwalczają wolne rodniki, a nawet mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button